pondělí 25. dubna 2016

#whomademyclothes aneb deset tipů na ethical fashion prodejce

Celý týden jsem se ptala #whomademyclothes, ale často se zapomínala fotit /takže vám teď radši přináším rovnou tipy, kde se dá koupit udržitelná varianta módních kousků/

win-win love
jako první bych ráda uvedla několik platforem, kde se dá eco-friendly oblečení sehnat - mezi ty mé ozkoušené patří holky z winwinlove, mám od nich tři kousky, ale určitě bych se nebránila dalším, třeba tyhle kraťásky jsou úplně super! Holky přešívají secondhandové kousky, pečlivě vybrané, a s láskou, zručně, úspěšně a vkusně jim vdechují nový život. Často pořádají pop-upy a setkání s nimi je vždy milé.

depop


v Čechách není zrovna známý, ale u mě se oblibě celkem těší - je to přehledná mobilní aplikace, kde můžete prodávat kousky z vašeho šatníku, nakupovat, sledovat prodejce i obchody. Můžete se tady dostat k super kouskům, jsou tu návrháři, vintage prodejci i blogeři, prodává se tu i bytový design, porcelán nebo originální přáníčka. A tipy na mé nej prodejce jsem vám dala do printsceenů.

kuratorprostor v centru Prahy balancující mezi galerií a obchodem, místo pro všechny kdo se zajímají o módu, design a krásné věci. Takové prodejní instalace značek, návrhářů a designerů, navíc specializované na udržitelnost, jako aktuální kolekce PURE (do 18.5.) musí být neskutečně zajímavé a já se opravdu těším, až se sem zajdu podívat. Karolíny Světlé 17, Praha, ano? A věřili byste, že boty na fotce nejsou žádné Nike nebo New balance, ale od francouzské značky Veja, používající výhradně fair trade a organické materiály a rostlinná barviva. Výroba probíhá přímo v Brazílii, odkud většina materiálů pochází.

matt&nat

kabelky této značky jste určitě už zaregistrovali, a jak název napovídá (MATTerial and NATure), jde o veganské kabelky, kdy je svršek z odolného vinylu a podšívka z recyklovaných plastových lahví. Já jsem si je prohlížela na asosu, má je ale i český zoot nebo urbanlux.

holly cow


od veganských kabelek k veganským botám - holly cow je eshop s obuví a doplňky londýnské značky wills, který jsem potkala před měsícem v rámci akce sustainable fashion day, kde se mi nejvíce líbily ty černé botky na klínku. Líbí se mi i jejich slogan, že jediná kůže, kterou skutečně potřebujete, je vaše vlastní. Výroba probíhá v Portugalsku a je schválena organizací PETA.

NAK


u bot ještě chvilku zůstaneme, a svým způsobem se vracím i k depopu - tady jsem se prvně poznala s veganskou cruelty-free značkou nak (no animal killed). Jde o londýnskou značku, která vyrábí ručně v Itálii, opět má certifikát PETA a specializuje se na luxusní dámskou a pánskou obuv.

TOMS

a ještě jednou boty, tentokrát ze známějšího soudku, protože kdo by neznal toms a jejich kampaň one for one, kdy za každý pár, který pořídíte dostane zároveň boty jedno dítě v zemi třetího světa? A to je fér, takže myslím, že je určitě do seznamu eco-friendly možností musím zahrnout, navíc si všichni chválí jejich pohodlí. Koupit je můžete opět na urbanluxu, nebo na zootu

People Tree
s touto značkou jsem se potkala na asosu, ale i na dalších portálech a řekla bych, že je to jedna z nejvíce skloňovaných značek, co se týká sustainable a fair trade fashion. Jako první mezinárodní módní značka získala ocenění od World Fair Trade Organization, které garantuje, že jejich kolekce jsou vyrobeny ve fair trade manufakturách a používají jen plně ekologické materiály. Potěšilo mne, že se dá pořídit i v Čechách, v obchodu nila, který má zároveň kamennou prodejnu v Praze (Korunní 91).

noctu


tahle značka se specializuje na pyžama a noční košilky z organické bavlny. Je to rodinný business dvou sester organizovaný z Londýna a Osla. Jejich bavlněné produkty mají Fair trade certifikát a taky certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard) a je možné je zakoupit i na českém eshopu beautyville. (P.S. pokud spíte v tričku vašeho kluka, nebo úplně bez všeho, je to určitě taky sustainable!)

prAna
závěrem bych ještě ráda zmínila značku, která se specializuje na sportovní, volnočasové a jógové oblečení a doplňky. Využívají přírodní materiály jako organickou bavlnu, recyklovanou vlnu, konopí a recyklovaný polyester, vše u udržitelných zdrojů. Mají certifikát Fair trade, který zaručuje spravedlivé a bezpečné pracovní podmínky v továrnách. A hlavně mají krásné a pestré jógamatky, ručníky i legíny. A taky plavky! Velmi aktuální.

Tak, a teď samozřejmě nikoho nenutím, aby si hned vyrazil koupit všechno nové a eticky vyrobené, to by naopak bylo kontraproduktivní, úplně stačí malé krůčky, jako povědomí o tom, že existují udržitelné alternativy prakticky ke všemu, takže až zas příště bude nějaký trend #musthave, tak ho můžete pořídit ještě s dobrým pocitem k tomu. a to se vyplatí!

♥♥♥

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji moc za vaše komentáře!! :)